Šli bomo lepo po vrsti, najprej nekaj osnovnih splošnih stvari, nato pa sledijo moji nasveti. Če se ti kam mudi in nimaš časa vsega brati, so pomembne stvari odebeljene ali kako drugače označne s puščicami :wink:.
STRES IN USTNE OCENE
Sploh zadnja triada se pogosto sooča s stresom pred testi in ustnimi spraševanji. Če imate status športnika/kulturnika, lahko ta del mirno preskočite, saj vam je pol belih las prihranjenih. Ostali, ki pa smo navadni »smrtniki« brez privilegijev in datumov za ustno spraševanje, se moramo v tem krogu ocen znajti sami.
Ustna ocenjevanja so še najbolj kritična, kar se tiče stresa pri vsaki uri. Ampak naj vam povem skrivnost: ta kar izgine, ko končno dobiš tisto ubogo oceno v redovalnico in si s tem predmetom zaključil za 2 meseca.
:arrow_right: Moj nasvet je, da se javite čisto na začetku ocenjevalnega obdobja; nekje v začetku novembra. Takrat se nabere ravno dovolj snovi, da se je z lahkoto naučiš, in boš skozi ta test v decembru ali januarju lažje shajal, saj boš že imel nekaj podlage in znanja od ustne ocene.
Moja naslednja skrivnost glede ustnih ocenjevanj pa je: :arrow_right: *b*vsako uro bodi najmanj pripravljen za oceno 2; mogoče 3, če prelistaš zvezek še na avtobusu.*b* To seveda govorim, če nimaš zagotovljenega datuma katero uro boš vprašan (takrat predlagam, da izkoristiš priložnost, ki vam jo ponuja učitelj s fiksnimi datumi in se dobro naučiš).
*i*QUICK STORY TIME! :*i*
*i*Moj profesor za biologijo je vedno govoril, da nas lahko vpraša kolikokrat on želi in katerokoli snov se on spomni. V devetem smo morali znati vse teme obravnavane od šestega naprej, vsaj sanjati se nam je moralo o čem je govora. Nihče ni mogel biti vsako uro pripravljen na pet, od učenja se nam bi zmešalo.*i*
*i*Imel je poseben način nepristranskega izbiranja učencev. Vsako uro je prinesel s seboj dve kocki in jih metal. Poljubno je sešteval, delil, množil, po štirih računskih operacijah pa je vprašal učenca, ki je bil po abecednem redu končna številka.*i*
*i*Npr. 6 + 9 je 15, x 2 je 30, : 3 je 10, – 2 je 8.*i*
*i*Osmi po abecednem vrstnem redu je bil vprašan, ne glede na to kolikokrat v konferenci je že bil. Imela sem dve sošolki, ki sta imeli v 1 konferenci 5 ustnih ocen, nekateri samo po dve. (Potem je prišla korona in se je vse sesulo :blush:.)*i*
*i*Tako smo se naučili: Vsako uro bodi pripravljen za 2. Dovolj moraš imeti znanja vsaj za pozitivno, če ne se sploh ne prikaži pri pouku.*i*
:arrow_right: In zdaj me boste vprašali: »Zakaj samo za oceno dve?«
Mislim, če znaš več, še toliko bolje, vendar pa ne moreš biti vsako uro pripravljen za 5, ker bi se ti zmešalo. Čisto resno mislim. Zakaj bi tri ure popoldne presedel za knjigami (ko pa na koncu sploh ne boš vprašan), raje pojdi s prijatelji igrat odbojko ali čvekat s sestrično.
Zdaj imate mladost, v srednji šoli ni šale. To ne pomeni, da spodbujam lenobo, le pravim, da izkoristite brezskrbne popoldneve za druženje s prijatelji, a ne za igranje igric in gledanje televizije.
:arrow_right: Nenapovedano me vpraša kemijo in dobim 2, kaj pa zdaj?
Najprej se vprašaj, kakšno oceno želiš imeti zaključeno. Če si zadovoljen s trojko in ne dvojko, moraš v naslednjem krogu ocenjevanja malo bolj prelistati učbenik. Če pa seveda pričakuješ odlično oceno, se bo treba vzeti v roke. *b*S tem ko si pridobil to oceno še ne pomeni, da si to snov obdelal ali zaključil, ustnih ocen imaš lahko nešteto.*b* Doma se zaradi dvojke zjokaj v svoji sobo (tudi to je potrebno:blush:), potem pa začni razmišljati kaj boš naredil s to oceno. Mnoge šole ne dovolijo popravljati ocene zadostno, popravljaš le v primeru, če dobiš cvek in še to samo na pisnem preizkusu.
Obstaja še en tip ocen poleg pisnih in ustnih: :arrow_right: OCENA, PRIDOBLJENA NA DRUGAČEN NAČIN. To vključuje predstavitve, makete, skupinsko delo in seminarske naloge, ki ti jih oceni učitelj. Dvojkice v redovalnici ne moreš zbrisati, lahko pa si dvigneš povprečje, če dobiš poleg nje dobro oceno iz plakata ali PowerPoint predstavitve. Seveda se ta mora navezovati na učno snov iz katere si dobil slabo oceno, prej pa se moraš vse dogovoriti z učiteljem.
Nato si moraš zagotoviti, da takšne ocene ne boš več dobil. *b*Vedno je lahko padec, vendar mu mora slediti vzpon, če ne, si ne boš dvignil povprečja.*b* Mimogrede, konferenci sta dve in po večini pridobiš na vsako tri ocene ali več (izvzeti likovna umetnost, tehnika in glasba ter drugi predmeti 1 uro na teden).
Odgovori:
Blog je odličen!! In hvala ti za tole, mby bo kej pomagalo :two_hearts:
In ja, ne vem, kako si vsak predstavlja napovedano spraševanje. Nekateri določijo prav datum za vsakega učenca, pri nas,če nimaš statusa, to ni mogoče... Spet drugi napovedano spraševanje jemljejo kot, da učitelj pove od katerega dneva naprej sprašuje in potem si živčen vsako uro dokler nisi končno vprašan. No ja, pri nas je ta druga :)
Drugače pa je velik odvisno od učitelja pa sistema šole.
Love uuuuuu so much ❤❤❤

Moj odgovor:

Svetovalnica
Kako naj se zbližava?
Obvestila
DODATNE UGODNOSTI ZA NAROČNIKE
Naročniki revije Pil, pozor!
Na Pilovi spletni strani imate naročniki revije posebne ugodnosti. V klepetalnici lahko z drugimi naročniki klepetate v ločeni sobi klepetalnice, ustvarjate teste v Galaksiji testov ter na vseh forumih objavljate fotografije in risbe.
Vse, kar potrebujete za aktivacijo ugodnosti, je naročniška številka.
Naročniško številko dobiš na e-poštni naslov, ki si ga vpisal/a na naročilnico. Dostop do dodatnih vsebin za naročnike lahko aktiviraš tudi tako, da vpišeš ime in priimek plačnika naročnine (to je najverjetneje eden od staršev oz. skrbnikov). Če številke nikakor ne najdeš, piši na revije@mladinska-knjiga.si in ti bomo pomagali.
Kam vneseš naročniško številko? Klikni desno zgoraj na svoj vzdevek in izberi “Dostop za naročnike” ali pojdi direktno na povezavo https://www.pil.si/mojprofil/aktivacija.