koncentracija, zoning out...

js bi vas prosila sam za en nasvet <3
js se full težko skoncentriram še posebi v šoli in pri učenju. Naprimer: js se učim in končno vem kaj sem prebrala in si hočm nrdit zapiske kar začnem neki tretjega razišljat in čez 5min nevem več nč, ne kiro snov sm se učila ne kaj sm prebrala in ne nč. Isto v šoli, če mi učitlca reče da morm kaj prebrt js preberm sam kdr me upraša nej ta odstavek razložim s svojmi besedami js sploh ne štekam kj sm prebrala. Al pa kdr učitlca kej razlaga js zčnem prou nek tretjega razmišljat sploh nmorm preklopt na tisto kar ona govori. Kar se mi pozna tud v ocenah...
na kratko: full sm zoning out
a mi lah kdu pomaga kako to premagat?
lep dan
Odgovori:
Učenje:
Ko se učiš zapri vrata sobe (po potrebi tudi zakleni), odstrani vse elektronske naprave iz sobe in najdi takšno theniko učenja, da ti med učenjem ne bo dolgčas in se boš koncentrirala na učenje.
V šoli:
Pozorno poslušaj učiteljico! Ne glej po učilnici, čez okno...SLEDI SNOVI IN SODELUJ! Če ti bo dolgočasno si najdi stvar, da ti ne bo npr. jaz ko mi je dolgčas delam lepše naslove.
Bye!
Če ti bo kaj v oporo ti lahko povem, da se to dogaja vedno več ljudem, še posebej pa mladim. Naša pozornost je kot mišica, bolj jo treniraš, boljša je! V vsakodnevnem življenju pa imamo ogromno nekih motilcev pozornosti, ki nam jo kradejo, preusmerjajo in posledično slabšajo. Priporočam ti, da poskušaš omejiti čas, ki ga dnevno preživiš na telefonu in drugih digitalnih napravah, saj so to največji krivci za odkrenljivost (tako se reče temu, ko ne moreš vzdrževati pozornosti na eni stvari). Tam je nova informacija, sličica, dražljaj na vsakih nekaj sekund, zato se naši možgani na to navadijo in tudi v drugih okoliščinah tako delujejo, mišica ni natrenirana na daljše proge. Ko delaš za šolo, odstrani vse moteče dejavnike, torej telefon, tablico, računalnik, razen če kaj nujno potrebuješ, da si recimo delaš zapiske. Prav tako je za pozornost zahtevneje, da poslušaš glasbo medtem ko delaš kaj drugega. Najboljše "zdravilo" za to netrenirano mišico je, da jo treniraš! To pa dosežeš na najbolj neprijeten način - da se dolgočasiš! Poskušaj torej v dnevu kakšno uro (ali pa pol, če je res težko) nameniti temu, da ne delaš nič zelo zabavnega. Torej da si sama s svojimi mislimi, lahko jih tudi kam zapišeš, da sprostiš glavo, lahko se trudiš koncentrirati na le eno zadevo. Lahko greš recimo sama na sprehod in se osredotočaš na to, da res dobro poslušaš, skušaš ujeti čim več tudi čisto tihih in kratkih zvokov. Zaradi hitrega tempa življenja se nam vsak dan res veliko dogaja, veliko doživljamo, zato je dobro imeti kak dan, ko se nam ne dogaja tako veliko, da imamo kot "reset" za našo pozornost.
Če pa ti to ne bo pomagalo, pa gre morda za kaj bolj resnega. Nekateri ljudje si težje pomagajo čisto sami, ker imajo že v osnovi manjšo ali šibkejšo mišico. Takrat pa je dobro, da tudi staršem ali drugi pomembni osebi poveš, da imaš težave, da ti tole otežuje življenje in bo morda sledil tudi pregled pri zdravniku. Nekateri med nami imajo namreč težave s pozornostjo, lahko celo motnje pozornosti in tudi to ni nič strašnega, v resnici je kar pogosta zadeva, zgodi se lahko komurkoli. Dobro pa je, da na to opozoriš, saj boš le tako lahko prejela primerno pomoč in imela lepše in lažje dneve.
Želim ti vse najboljše na tvoji poti, maš to <3
Moj odgovor:

Svetovalnica
TEŽAVE
PROSIM POMAGAJTE
Obvestila
DODATNE UGODNOSTI ZA NAROČNIKE
Naročniki revije Pil, pozor!
Na Pilovi spletni strani imate naročniki revije posebne ugodnosti. V klepetalnici lahko z drugimi naročniki klepetate v ločeni sobi klepetalnice, ustvarjate teste v Galaksiji testov ter na vseh forumih objavljate fotografije in risbe.
Vse, kar potrebujete za aktivacijo ugodnosti, je naročniška številka.
Naročniško številko dobiš na e-poštni naslov, ki si ga vpisal/a na naročilnico. Dostop do dodatnih vsebin za naročnike lahko aktiviraš tudi tako, da vpišeš ime in priimek plačnika naročnine (to je najverjetneje eden od staršev oz. skrbnikov). Če številke nikakor ne najdeš, piši na revije@mladinska-knjiga.si in ti bomo pomagali.
Kam vneseš naročniško številko? Klikni desno zgoraj na svoj vzdevek in izberi “Dostop za naročnike” ali pojdi direktno na povezavo https://www.pil.si/mojprofil/aktivacija.