
Ti & jaz

Sama sem bila v otroštvu debela. Tega si nisem domišljala, ampak piše v mojem zdravstvenem kartonu. Na vsakem sistematskem pregledu so ugotovili, da bi morala imeti pri svoji višini kar nekaj kilogramov manj. Po koncu osnovne šole sem shujšala in od takrat imam normalno težo. Vendar priznam, da mi še vedno ni vseeno, koliko tehtam. Hočem biti zdrava, zato pazim, koliko pojem, in se trudim čim več gibati na svežem zraku. Pomemben pa mi je tudi videz.
O tem, kaj nas osrečuje
Zdi se mi prav, da to veste, če berete moj članek. O kilogramih razmišljam že skoraj vse življenje, o tem sem veliko prebrala in marsikaj preizkusila na lastni koži. Vem, kako je, ko si debelejši od vrstnikov, in vem tudi, kako je, ko nisi. V resnici je spoznanje preprosto: obakrat si isti človek, saj čustva niso odvisna od velikosti maščobnega obroča, s katerim so obdana. Vitkega te ni nič manj strah, nič manj nisi negotov, niti te nimajo (iskreno) rajši. Zato vitkost ni pogoj in še manj zagotovilo za srečo.
Če ste na zadnje vprašanje odgovorili pritrdilno, vam lahko povem, da sama nisem bila pri nasprotnem spolu nič uspešnejša, ko sem shujšala, kot prej, ko so mi v zdravstvenem kartonu pisale tiste grozne reči. Da sem lahko dobila prve pozitivne ljubezenske izkušnje, sem morala postati bolj samozavestna, odprta, dostopna in zlasti počakati, da so tudi fantje postali bolj zreli in so jih začele zanimati punce, kakršna sem jaz.
O samopodobi
Samopodoba je naša predstava o tem, kdo smo, kakšni smo in koliko smo vredni. Ne temelji le na tem, kako doživljamo svoje telo, temveč tudi kako sposobni, zabavni, pametni, iznajdljivi, prijazni (itd.) se zdimo sami sebi.
Kot bi nase gledali skozi ukrivljeno lečo – resnična podoba je drugačna od tiste, ki jo zaznavamo mi. S čimer seveda ni nič narobe, samo dobro se je zavedati, da svojim očem ne smemo slepo zaupati.
V puberteti se tudi osamosvajamo od staršev in iščemo svoje mesto v svetu. Sprašujemo se, kaj nam je všeč, kaj si želimo in kaj bi radi postali – pri tem skušamo najti svoj glas in ne tistega, ki zveni tako kot naši starši, učitelji, babice, dedki, sosedje (itd.). Iščemo nove vzornike, ki jih najpogosteje najdemo med vrstniki in zvezdniki. Vendar smo tudi pri tem zelo težko objektivni. Ker jih idealiziramo, njihove slabosti kar odmislimo. Pozabimo, da imajo tudi oni težave, dvome, morda celo štrleča ušesa ali velik nos – bolj se osredotočimo na tiste lastnosti, ki se nam zdijo boljše od naših.
Hkrati zanemarimo, da fotografije marsikdaj olepšajo, filtrirajo in da za objavo izberejo najboljše v seriji. Za zvezdnike povrhu vsega skrbi cela množica strokovnjakov, od frizerjev in maskerjev do osebnih trenerjev, ki običajnim smrtnikom praviloma niso na voljo, poleg tega pa je skrb za videz njihova služba, zato ji namenjajo veliko časa in pozornosti (ki ju mi na primer šoli).
O popolnosti
Dejstvo je, da noben človek ni popoln. Vsi imamo nekaj prednosti in nekaj slabosti, tudi naši vzorniki. Večina pa nas dojema kot celoto, skupek vsega tega. Včasih rečemo, da nam je pri nekom všeč njegova energija oziroma da nam je simpatičen (čeprav je recimo daleč od simetrije, ki jo enačimo z lepoto). Že rodimo se različni in zato niti dve osebi nimata enakega izhodišča. Podedujemo obliko obraza, nosu, glasbeni talent (itd.) in tudi postavo, pri čemer je genetika čista loterija – mamini in očetovi geni se lahko sestavijo tako ali drugače.
Ampak na srečo so okusi različni. Nekomu so prikupnejši dolgi in drugemu kratki lasje. Enim so pri srcu rokerji in drugim narodnozabavni fantje. Vendar nam niti to ne olajša ugibanja, kdo bo všeč komu, saj spet trčimo v problem celote. Nihče ni nor na vse dolgolasce na svetu oziroma vse, ki znajo vleči meh, in včasih se kdo, ki prisega na dolgolase rokerje, nesmrtno zaljubi v kratkolasega harmonikarja. Tako je, ker se zatreska v njegovo celoto.
Če bi ocenjevali le z očmi, bi celo vitkost opredelili vsak po svoje in jo drugače ovrednotili. Tako je zato, ker sta nam pomembnejša skladnost in zdrav videz kot številka na tehtnici. Na oceno vplivajo tudi izbira oblačil in samozavesten nastop.
ITM
Ampak strinjam se z vami, da kilogrami kljub vsemu niso nepomembni. Ne nazadnje je debelost kriva za številne bolezni sodobnega časa, od sladkorne bolezni do bolezni srca.
Za to, kdo je debel, imajo zdravniki objektivna merila: iz podatkov o višini in teži izračunajo indeks telesne mase (ITM), ki ga včasih dopolnijo še z meritvijo kožne gube (mišice so težje kot špeh) in drugimi podatki (npr. o telesni konstituciji). Večina preglednic ITM, ki so na spletu, je narejena za starejše od 20 let, saj za mladostnike veljajo drugačna razmerja, torej te vrednosti niso ustrezne. Zato je edini, ki nam lahko z gotovostjo pove, ali smo primerno težki, strokovnjak. Ne pogled v ogledalo, ne vrstnik ali vrstnica, ne objave na družabnih omrežjih in ne čarobna krogla.
O zdravi prehrani
Najstniki se telesno in duševno še razvijate, zato je v tem obdobju ustrezna, pestra in uravnotežena prehrana še toliko pomembnejša. Vsakršno hujšanje mora biti skrbno načrtovano, da z dietno prehrano ne bomo dobili premalo energije in nujnih hranil. Manj ko imamo zaloge, manj zdravo je zmanjševanje maščobnih rezerv. Telo jih namreč potrebuje, ko zbolimo, pospešeno rastemo ali imamo kakšne druge večje napore.
Pomanjkanje energije in hranil se običajno kaže kot utrujenost, omotičnost, vrtoglavica, težave s koncentracijo, nespečnost, lahko nam začnejo izpadati lasje, dobimo krhke nohte in slabšo kožo, v skrajnih primerih lahko celo izgubimo menstruacijo ali resno zbolimo. Posledice so lahko tudi dolgotrajne. Poleg tega običajno velja: hitreje ko grejo kilogrami dol, hitreje se vrnejo, ko opustimo dieto. Skratka, stradanje se ne splača. Sploh.
O videzu
Priznam pa, da se je dandanes težko ne sekirati glede tega, kako zgledaš.
Televizija, družabni mediji, celo videoklici prenašajo najprej sliko in šele potem druge vsebine. Videz torej šteje. Ampak videz celote (ponavljam se kot stara plošča), k čemur ne prispevajo samo naravne danosti, temveč (tako kažejo raziskave, ni zraslo na mojem zeljniku) predvsem urejenost, zadovoljstvo in zdravje.
Pa saj vsi vemo, da velja: uravnotežena in pestra prehrana, dovolj gibanja, počitek (če premalo spimo, se bolj redimo), primerna higiena, ustrezna sprostitev in zdravi odnosi so najboljši recept za lepo postavo. In še pomembnejše, za lepo celoto. Pravzaprav za srečo.
O motnjah hranjenja
12-letna ena nora deklica nam je pisala: »Hej! Bi lahko v rubriko TI&JAZ dali kaj pod temo: Kako se ne obremenjevati s svojo težo? oziroma raje Samopodoba.«
Se tudi vi obremenjujete s težo? Imate občutek, da je treba na vsak način hujšati? Se vam zdi, da je teža velik problem med vašimi vrstniki? Se o teži veliko pogovarjate? Kako se upirate trendom pretirane suhosti? Je lepota res tako zelo povezana s težo? Kako bi odgovorili eni nori deklici?
Mnenja pilovk in pilovcev
Hej, Tudi jaz sem se veliko obremenjevala s svojo težo in s tem, kako špehast trebuh imam in noge....ugotovila sem, da to nima smisla, saj je teža odvisna tudi od mišic iz zdravja kosti, trebuh pa noben ni popoln, prav tako obraz in vse ostalo. Poglej se v ogledalo in pohvali lepe stvari na sebi in se nasmehni, npr. waw, kako lep nosek imam 😀! Druži se z ljudmi, ki te razumejo, spoštujejo in te dekajo srečne ❤️, upam da sem ti pomagala.
Meni je pomagalo, da sem si v ogledalu govorila, da sem lepa in malo več tekla
Živjo! Moje mnenje je, da tudi če je človek debel ali preveč težak je pomembno, kakšen je po srcu. Zgled ni pomemben. Ti pa svetujem, da začneš športati in jesti veliko sadja ali zelenjave. Upam, da sem ti pomagala in srečno.🍉
Ojla. Tvoj problem čisto razumem, zato ti bom pomagala. Veliko ljudi se s svojo težo in samopodobo obremenjuje zaradi kakšnih videov na Tiktoku ali YouTubu. Moraš pa vedeti, da je vse tam prirejeno in da te osebe gotovo nimajo takšnega 'lepega' izgleda. Druga rešitev je ta, da se pogovoriš z zdravnico ali psihologinjo ali starši. Vsi smo različni, zato ne skrbi. In zapomni si ta citat: Nikoli se ne obremenjuj s svojim zunanjim izgledom. Pomen je v tem, kakšna si znotraj sebe. Upam, da sem to kaj pomagala😁
Imam občutek, da je vsak najstnik že vsaj enkrat podvomil o svojem telesu. Meni se je to zgodilo dobre pol leta nazaj. Čeprav sem imela normalno težo, sem zaradi vseh podob o sanjskem telesu in hujšanju na internetu začela sovražiti svoj izgled. Kmalu sem pričela premalo jesti, vsak dan po dve uri telovadila in se neprestano tehtala. Bilo je grozno. Tudi ko sem dosegla cilj in izgubila nekaj odvečnih kilogramov, nisem bila zadovoljna. Na srečo so mojo stisko opazili družinski člani ob njihovi pomoči sem začela graditi na samopodobi. Zdaj se v svojem telesu počutim veliko bolje in bolj samozavestno kot prej, četudi nimam sanjske postave iz interneta. Vsem, ki se soočate s podobno težavo, svetujem da namesto ekstremnih diet in prekomerne telovadbe raje poskusite delati na samozavesti (pri tem zelo pomaga podpora bližnje osebe). Kmalu boste ugotovili, da z vašim telesom ni popolnoma nič narobe, in da „sanjsko telo“ ni recept za dolgotrajno srečo.
hej hej! Ti si ti, teža naj te ne ovira. sem preveč suha, jem in treniram, a vem da če se bom sekirala ne bo nič bolje. Samo slabše bo. Ne obremenjuj se s težo in živi lajf (saj veš, samo enkrat se živi:).
Hej, js sm mela iste težave in sem se jih znebila s tem, da sem našla en šport k mi je ful všeč in sem čisto odmislila mojo težo. Js sm se začela ukvarjat z jahanjem in zdej tud tekmujem. Je najači šport, pa še ful ti pomaga k so konji terapevtske živali. Upam, da sem ti vsaj mal pomagala.
Obvestila
DODATNE UGODNOSTI ZA NAROČNIKE
Naročniki revije Pil, pozor!
Na Pilovi spletni strani imate naročniki revije posebne ugodnosti. V klepetalnici lahko z drugimi naročniki klepetate v ločeni sobi klepetalnice, ustvarjate teste v Galaksiji testov ter na vseh forumih objavljate fotografije in risbe.
Vse, kar potrebujete za aktivacijo ugodnosti, je naročniška številka.
Naročniško številko dobiš na e-poštni naslov, ki si ga vpisal/a na naročilnico. Dostop do dodatnih vsebin za naročnike lahko aktiviraš tudi tako, da vpišeš ime in priimek plačnika naročnine (to je najverjetneje eden od staršev oz. skrbnikov). Če številke nikakor ne najdeš, piši na revije@mladinska-knjiga.si in ti bomo pomagali.
Kam vneseš naročniško številko? Klikni desno zgoraj na svoj vzdevek in izberi “Dostop za naročnike” ali pojdi direktno na povezavo https://www.pil.si/mojprofil/aktivacija.
Vprašanje
Kako ocenjuješ rubriko Ti&jaz?
AKTUALNO
Pokal Zlati (po)let v roke Domnu Prevcu
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Morski zajec
Zakaj zajec ne plava?
Ker nima plavuti!