
Hej, hoj!
Bom kar začela. Jaz si grizem in lupim ustnice, dokler ne krvavijo. To po navadi delam, kadar sem v stresu, kadar sem kje, kjer je več ljudi in postanem živčna, včasih pa samo iz dolgčasa. Problem je, da ne morem nehati. Ko začnem kožo enkrat lupiti dol, se ne moram ustaviti, dokler ne pridem do krvi. In to se mi zdi takrat tako prijetno. Sliši se grozno čudaško, ampak to me zelo sprosti. Itak nekaj minut po tem začutim tako veliko krivdo, da to delam, sram me je. Ampak seveda, naslednji dan postopek ponovim. Vsak dan mi ustnice grozno krvavijo, a je tako zasvojljivo, da ne morem nehati. Upam, da sem dobro opisala ... Enako delam pri licih (grizem notranjost lic, dokler ne krvavi), vendar ne tako pogosto, ker rabi več časa, da se zaceli. Kako naj neham? Kreme mi pomagajo, da se hitreje zaceli, a ne pomaga pri tem, da bi nehala. Sploh ne vem, če si ti prava oseba, ki mi lahko pomaga, ampak sem se pač spomnila nate in ti pisala. Hvala že vnaprej!!

Živijo!
Grizenje ustnic je ena tistih neprijetnih navad, ki jih ljudje pogosto prakticirajo – tako kot grizenje nohtov, praskanje kože, puljenje ali zvijanje las itd. Ljudje običajno to počnejo, ko so živčni, napeti, in tako početje jim prinaša neko (vsaj hipno) zadovoljstvo. Večina po tem občuti tudi krivdo, saj se zavedajo, da je to početje neproduktivno oz. celo škodljivo (ne samo estetsko, ampak včasih tudi zdravstveno).
Vsem tem navadam oz. početju je torej skupno, da gre za obliko sproščanja notranje napetosti, ki se lahko v nas kopiči (zaradi stresnih dogodkov, anksioznih ali depresivnih motenj, nezadovoljstva, zdolgočasenosti ipd.).
Opustitev teh neprijetnih navad je lahko težavna in dolgotrajna, saj gre velikokrat za podzavestno vedenje. Potrebno je veliko motivacije, vztrajnosti in doslednosti. Zelo pomaga, če nas okolica vztrajno opominja na to vedenje, če se poskušamo izogibati stresnim oz. sprožilnim situacijam in če si poiščemo neko drugo obliko sproščanja napetosti (npr. žvečenje žvečilnih gumijev, stiskanje antistres žogice, dihalne vaje, meditacija, preusmerjanje pozornosti na kaj drugega …).
V hujših primerih pomaga tudi psihoterapija.
Obvestila
DODATNE UGODNOSTI ZA NAROČNIKE
Naročniki revije Pil, pozor!
Na Pilovi spletni strani imate naročniki revije posebne ugodnosti. V klepetalnici lahko z drugimi naročniki klepetate v ločeni sobi klepetalnice, ustvarjate teste v Galaksiji testov ter na vseh forumih objavljate fotografije in risbe.
Vse, kar potrebujete za aktivacijo ugodnosti, je naročniška številka.
Naročniško številko dobiš na e-poštni naslov, ki si ga vpisal/a na naročilnico. Dostop do dodatnih vsebin za naročnike lahko aktiviraš tudi tako, da vpišeš ime in priimek plačnika naročnine (to je najverjetneje eden od staršev oz. skrbnikov). Če številke nikakor ne najdeš, piši na revije@mladinska-knjiga.si in ti bomo pomagali.
Kam vneseš naročniško številko? Klikni desno zgoraj na svoj vzdevek in izberi “Dostop za naročnike” ali pojdi direktno na povezavo https://www.pil.si/mojprofil/aktivacija.
Vprašanje
Kako ocenjuješ rubriko Ti&jaz?
AKTUALNO
Pokal Zlati (po)let v roke Domnu Prevcu
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Uganka
Na glavi imam krono, vendar nisem kralj. Na trupu imam luske, vendar nisem riba. Kaj sem?
Odgovor: Ananas