
Bralni grižljaj

Prevod: Mateja Seliškar Kenda
Založba Malinc, 2023
Žandar konča svoj govor z vzklikom »Živel cesar!«, potem pa še v francoščini: »Vive l‘Empereur!« Mladeniči in mladenke s sončniki na Botermarktu vzklikajo z njim. Oči se mi orosijo. Svoboda, enakost, bratstvo – ali smrt! Sliši se tako imenitno.
»Ubogi fantje,« se oglasi nekdo za mojim hrbtom. »Vedo, kdaj se njihova vojaška služba začne, nikoli pa, kdaj se bo končala.«
Fons pripomni, da mu ni prav nič do tega, da bi šel v vojsko. Sprašuje se, ali se bodo njegovi starši znašli brez njega. Upa, da bo izžrebal številko, višjo od enainsedemdeset.
»Da ti egipčanski talisman lahko prinese srečo, pa ne verjameš,« se nasmejem.
»Ne,« pravi Fons, »meni lahko srečo prinese samo pramen las.«
»Pramen las?« presenečeno vprašam.
»Ja, pramen tvojih las,« reče gizdalin.
»Te lahko prosim, da greš pramen las prosit kam drugam,« zacvili Pier kot pišče, ki misli, da je petelin.
»Prosim,« mi reče Fons, ampak zdaj manj samozavestno. »Pramen tvojih las mi bo gotovo prinesel srečo.«
»Pridi, Stans, greva,« me naš gospodič Sitnoba prime za roko.
»Imaš škarje, ti pobalin?« vprašam Fonsa.
- stoletje
Ko se danes punce upiramo nekim zastarelim stereotipnim zahtevam – na primer dolgim lasem, roza barvi, gospodinjenju, ženstvenim oblekam – smo še vedno upornice, a načeloma nas vsaj prodati v zakon ne morejo več. A že vožnja s kolesom je bila še pred kratkim dovoljena le za moške, primerno oblačilo za ženske je bilo le krilo, spogledovanje s fanti, to pa je včasih problematično še zdaj. V začetku 19. stoletja so dekleta pomagala doma, prala perilo, kuhala, skrbela za mlajše brate in sestre in čakala na poroko ob ročnih delih. Izobraževanje je bilo še vedno zlasti domena moških. A vsa dekleta se takšnemu življenju niso hotela podrediti – uporništvo je vedno obstajalo.
Stans
Stans, Constance, je že dolgo pred osemnajstim letom natanko vedela, da ni tipično dekle in da si želi drugačnega življenja, kot je bilo zanjo predvideno. Vedno je hotela videti več, vedno si je upala več, čeprav je sledil hud tepež, puljenje las in osamitev, ni postala ubogljiva. Ob naslednji priložnosti je Stans spet prestopila mejo in spravljala v zadrego celotno družino, sploh mlajšega brata Piera, ki je nikoli ni mogel zaustaviti. Ko so v mestu žrebali nabornike za Napoleonovo vojsko, je bila vzhičena, predstavljala si je sebe z vojaki, pristala pa poročena z očetovim sošolcem. A želja po drugačnem življenju je bila neustavljiva in ob neki priložnosti jo je Stans v moževih oblačilih popihala, prevzela identiteto mladega nabornika in odkorakala iz Genta.
Pier
Pier je vedno rasel v Stansini senci, ni mu pomagalo, da je fant, ker je bil njeno pravo nasprotje. Namesto njene jezikavosti in svojeglavosti sta Piera krasila strahospoštovanje in ponižnost. Po sestrini poroki se je hotel vrniti v šolo, a z njenim begom se mu je življenje spet obrnilo na glavo – namesto da bi šel med oboževane latinske knjige, je z znanim tihotapcem odjahal proti Parizu v lov na sestro. Resnično življenje in preizkušnje na poti so ga preoblikovali, iz mehkužca je začel postajati odločen moški.
Moški in ženski svet
In prav to, odločen in spreten moški, je v vojski postala tudi Stans. Hitro je dokazala, da je v marsičem moškim enakovredna ali celo boljša, hkrati pa je lahko uživala svobodo, ki je kot ženska nikoli ne bi spoznala. Med vojaki sicer nikomur ni lahko, sploh v boju mora človek pozabiti na svojo človeškost, a ko je Stans enkrat okusila »moško« življenje, o vrnitvi v ženski svet ni več razmišljala. Privoščila si je lahko stvari, ki jih je prej le sanjala, in življenje živela tako, kot ji je ustrezalo. Ljudje, ki prestopajo meje, širijo meje našega sveta. In ker je svet treba spoznavati na različne načine, je branje te knjige lahko navdihujoče za marsikoga, zlasti za vse nekoliko starejše bralce Pila.
Katie Kirby: Lottie Brooks bi se najrajši vdrla v zemljo
Prevod: Meta Osredkar
Založba Miš, 2024
Tole pa je knjiga za mlajše bralce, ki raje berejo lahkotneje napisane zgodbe. Pa čeprav se tudi Lottie pri skoraj 12 letih ukvarja s stereotipnimi idejami o podobi in obnašanju popolnih najstnic, ki jih zaupa svojemu dnevniku. Če se je ob Stans v zemljo želel prepogosto ugrezniti njen brat, pa je Lotti tista nesamozavestna punca, ki ob sebi pogosto potrebuje kakšno Stans, da se znebi želje po pogrezanju v zemljo. In čeprav dvomi, da bo kdo, ki je tako nezanimiv kot ona, kdaj dobil kakšno prijateljico, se izkaže, da prav kmalu ne dobi samo ene, ampak celo tri. Izkaže se še marsikaj drugega, kar Lotti z obilo humorja zapisuje v svoj dnevnik in nam tako omogoča nefiltriran pogled v svoje življenje. Hmmm, skrbi današnjih najstnic so na neki način zelo podobne skrbem deklet iz 19. stoletja, le nekoliko drugačno preobleko imajo.
Obvestila
DODATNE UGODNOSTI ZA NAROČNIKE
Naročniki revije Pil, pozor!
Na Pilovi spletni strani imate naročniki revije posebne ugodnosti. V klepetalnici lahko z drugimi naročniki klepetate v ločeni sobi klepetalnice, ustvarjate teste v Galaksiji testov ter na vseh forumih objavljate fotografije in risbe.
Vse, kar potrebujete za aktivacijo ugodnosti, je naročniška številka.
Naročniško številko dobiš na e-poštni naslov, ki si ga vpisal/a na naročilnico. Dostop do dodatnih vsebin za naročnike lahko aktiviraš tudi tako, da vpišeš ime in priimek plačnika naročnine (to je najverjetneje eden od staršev oz. skrbnikov). Če številke nikakor ne najdeš, piši na revije@mladinska-knjiga.si in ti bomo pomagali.
Kam vneseš naročniško številko? Klikni desno zgoraj na svoj vzdevek in izberi “Dostop za naročnike” ali pojdi direktno na povezavo https://www.pil.si/mojprofil/aktivacija.
Vprašanje
Kako ocenjuješ rubriko Ti&jaz?
AKTUALNO
Pokal Zlati (po)let v roke Domnu Prevcu
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Šotor
Zakaj je šotor znamke Nes odpornejši?
Ker preNESe dež!!!